gog
09 فروردین 1402 - 01:10

امیرعبداللهیان: همکاری‌های دفاعی ایران و روسیه علیه هیچ طرفی نخواهد بود

وزیر امور خارجه با بیان اینکه همکاری‌های دفاعی ایران و روسیه علیه هیچ طرفی نخواهد بود، گفت: حجم تبادل تجاری دو کشور در یک و نیم سال گذشته به بیش از ۳.۵ برابر افزایش پیدا کرده است.

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که دقایقی پیش و در رأس هیأتی و در پاسخ به دعوت سرگئی لاوروف وارد مسکو شد، در بدو ورود در جمع خبرنگاران درباره مناسبات ایران و روسیه بیان کرد: ارزیابی ما از مناسبات دو کشور به ویژه در یک سال و نیم گذشته، ارزیابی کاملا مثبتی است. حجم تبادل تجاری ما در یک و نیم سال گذشته به بیش از ۳.۵ برابر افزایش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: پرونده‌های متنوع روابط دو کشور در حوزه‌های اقتصادی، تجاری، سیاسی، فرهنگی و گردشگری، امنیتی و دفاعی کاملا فعال شده و دو طرف در همه این بخش‌ها از پیشرفت مناسبات در راستای منافع دو ملت و دو کشور ابراز رضایت داریم.

امیرعبداللهیان درباره محور گفت‌وگویش با همتای روس خاطرنشان کرد: محور اصلی مباحث ما پیگیری موضوعات دوجانبه است. موضوعات زیادی در دستورکار ما قرار دارد که باید  بیش از پیش فعال شود. در خصوص مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی نیز گفت‌وگو خواهیم کرد، از جمله موضوعات مطروحه‌ای که در دستورکار مشترک ما می‌تواند قرار بگیرد، تمرکز بر بحران‌هایی است که در منطقه وجود دارد.

وزیر خارجه همچنین درباره برجام نیز گفت: دریچه گفت‌وگو همچنان باز است و یکی از موضوعات گفت‌وگو با آقای لاوروف، به برجام و بازگشت طرف‌ها به تعهداتشان برمی‌گردد.

وی همچنین عنوان کرد: در دور جدید گفت‌وگوهای ایران و ۱+۴ که توسط همکارانم در وین ماه‌ها به طول انجامید، روسیه نقش مهمی را ایفا کرد و همکاران ما در  روسیه همچنان به تلاش خودشان برای بازگشت همه طرف‌ها به تعهدات‌ ادامه می‌دهند و طبعا یکی از موضوعات طبیعی مورد گفت‌وگوها، برجام خواهد بود.

امیرعبداللهیان در پاسخ به پرسشی درباره ابراز نگرانی آمریکا از همکاری دفاعی روسیه و ایران اظهار داشت: طبعا همکاری‌های دفاعی یکی از موضوعات در دستورکار مشترک ایران و روسیه است. همکاری‌های ما علیه هیچ طرفی نخواهد بود.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1115118